Rapid a pierdut... lent. Bergodi a luat-o personal.

Tags: Cupa UEFA, fotbal, Rapid Bucuresti, Cesinha, Nurnberg

Rapid nu a reusit sa continue sirul succeselor in fata echipelor din Germania si a parasit Cupa UEFA dupa o remiza cu gust de infrângere

Daca in Bucuresti e un cartier pe care nemtii il cunosc bine, atunci acela e Giulestiul. Nationala lor a fost zdrobita aici, iar dintre echipele lor de club, Hertha si Hamburg, au plecat cu coada intre picioare de aici. Hans Meyer si elevii lui stiu asta. Tocmai de aceea, incep prudent meciul. Testeaza terenul si nu se arunca in atac. Rapid intra in jocul lor vreo 10 minute. Apoi, se dezlantuie! Cesinha e cel care da tonul. Patrunde in careu si suteza excelent, insa Blazek deviaza mingea cu vârful degetelor, suficient ca ea sa scurga pe lânga bara (12). E actiunea care anunta golul. Peste trei minute, trei cornere consecutive la poarta oaspetilor. La ultimul, Maldarasanu centreaza, iar Cesinha puncteza. E 1-0, iar stadionul e in...