Tags: rugby, Romania, stejari, FRR, Dimofte, Zebega, Fercu, CEN, 6 Natiuni, Super 14

" Am inscris un ultimul minut ca sa nu mai aba adversarul timp sa egaleze", spunea mai demult un mare sportiv al Romaniei dupa un meci in care limita de infarct fusese depasita de mult pentru echipa noastra. Cam asa s-a intamplat si astazi pe Stadionul Arcul de Triumf, unde spectatorii au primit o portie de suspans cum de mult nu s-a mai vazut pentru "stejari".

Trebuie sa recunoastem ca echipa noastra si-a facut singura viata grea vreme de o repriza in fata unei formatii portugheze extrem de artagoase si foarte disciplinata, o echipa care a jucat asa cum trebuia in deplasare. Am ratat tuse, 5 la numar in prima repriza, am gresit la sol si am primit penalitati, iar mijlocasul la deschidere al Portugaliei nu ne-a iertat: a transformat 3 din 3. 6-0 la pauza, ba mai mult, Carpo a vazut galben pe finalul reprizei, lasandu-ne in 14 oameni. 40 de minute dificile si indisciplinate pentru noi.
In repriza a doua am vazut insa o alta echipa a Romaniei. Din minutul 55 insa, pentru ca pana atunci am mai comis cateva greseli repetate, Rus a fost eliminat dupa ce abia reintrase Carpo si portughezii majorasera scorul la 9-0.

Din clipa in care a reintrat Rus, iar Calafateanu a devenit mijlocas la gramada, jocul Romaniei a inceput sa straluceasca. Fercu a reusit o patrundere de efect si un adversar l-a placat la gat (linia a treia Eduardo Acosta), asa ca a fost eliminat temporar .Imediat, molul Romaniei s-a pus in functiune. Am impins cu toate fortele, i-am dus metru dupa metru pe portughezi si, la final, Poparlan, a culcat in terenul de tinta. 5-9, iar Vlaicu a... (continuare pe Rugby.ro)