Primul aur romanesc la Beijing: Alina Dumitru!

Tags: Alina Dumitru, judo, Jocurile Olimpice, Olimpiada, Beijing 2008, aur, medalii, Romania

Romanca Alina Dumitru s-a impus sambata in finala categoriei 48 de kilograme din turneul de judo, in fata cubanezei Yanet Bermoy, castigand astfel medalia de aur, prima din istoria acestui sport in Romania si prima a delegatiei noastre la aceasta editie a JO, anunta NewsIn.

In turul doi, romanca a trecut de unguroaica Eva Csernoviczki, in timp ce in sferturi a invins-o pe coreanca Youngran Kim.

Alina Dumitru s-a impus in semifinale in fata campioanei olimpice Ryoko Tani (Japonia).

Alina Dumitru s-a nascut in Ploiesti si va implini la sfarsitul lunii august 26 de ani. In palmaresul romancei sunt cinci medalii de aur si una de bronz la europene, noua titluri la Cupa Mondiala, sase locuri doi si noua locuri trei la aceeasi competitie. La Campionatele Mondiale de Juniori, Alina Dumitru a cucerit o singura medalie de aur. In 2004 la Jocurile Olimpice de la Atena, romanca a ocupat locul 5. (sursa: